Egyre több embert- férfiakat és nőket egyaránt- foglalkoztat a színtípusa, hogy a megjelenésén emelni tudjon a megfelő színek használatával. Ez nagyon fontos és látványos változást eredményez általában, hiszen csupán azzal, hogy a nem megfelelő színeket kivesszük a ruhatárból az önbizalmat, magabiztosságot duplájára lehet emelni. Persze itt nem érdemes megállni, mert a formavilág, a fazonok és az alapanyagok is nagyon fontos további változásokat hoznak, de mindenképp a színekkel kell kezdeni. A külső változás azonnal belső változást is indukál, így elkezdenek jó folyamatok beindulni más életterületeken is és mozgásba lendül az ember. Sokszor az emberek igyekeznek olcsón megúszni ezt a nem éppen olcsó szolgáltatást, de az avatatlan szemek igencsak nagy mellényúlásokat eredményeznek. Ahogy masszírozni sem lehet könyvből megtanulni, minimum egy emberen meg kell keresni a tapadási, eredési, energetikai pontokat, a színek is akkor kezdenek el mesélni, ha sok színt odarakunk az arcunk mellé jókat és rosszakat tematikusan és szisztematikusan, ebből tudunk információkat levonni. Ám otthon nagyon kevés embernek van kendőkészlete 70-100 darabos pont erre a célra véletlenül… Sok igen befutott személyi stylist sem végzett komoly színtani tanulmányokat, hanem kiguglizva vagy online tanfolyamon próbálta elsajátítani ezt a szakmát. Így elég sok félresikerült besorolás szomorítja további színtanácsadók és az ügyfelek életét. Vannak könnyebben besorolható és nagyon nehéz esetek is, de a tévedés lehetősége mindegyiknél fennáll. Bővebben itt olvashattok a színtípusokról.
Kigyűjtöttem 5 tipikus hibát, amit az önjelölt színtanácsadók vétenek. Persze van több is, de ezek tán a legfontosabbak.
1.Meg tudom állapítani objektíven a színeimet, hiszen ismerem magam
Az önismeret minden formájában általában vakok, efogódottak vagyunk magunkra. Élethazugságaink, tudatalattink sokkal inkább befolyásolnak minket, mint azt gondoljuk. Nem véletlenül vannak terapeuták az élet sok területén, akik objektíven a tapasztalataik, a mi ismeretünk tükrében olyan választ adnak, amit a szakmai tapasztalatokkal alá tudnak támasztani. Persze nincs tévedhetetlen orvos sem, pszichológus sem, színtanácsadó sem. Ez mindenkinek az egyéni fejlődési útja, de általában nem jut eszünkbe otthon számunkra ismeretlen betegséget diagnosztizálni, hiszen nem ismerjük. Amikor az ember már látott hasonlót, akkor biztonsággal meg tudja ítélni az esetet. A színtanácsadás is analóg ezzel, hiszen olyan szempontok szerint kell vizsgálni magunkat, amiket eddig nem tettünk. Itt óhatatlanul is bejátszik a tetszik, nem tetszik kérdés és hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ami tetszik az jól is áll. Ez kérem szépen nincs így. Ami tetszik azzal dolgunk van, a színek színpszichológiai jelentéséről itt tudsz bővebben olvasni. De az, hogy mi áll jól: egyszerűen adottság kérdése. Ezek az adottságok nem változnak a hajfestéssel, a színes kontaktlencsével, a sminktetoválással, a szoláriummal sem. Ha nagyon igyekszik valaki ezek közül valamelyik eszközhöz nyúlni szakszerűtlenül, az mindenki számára nyilvánvaló lesz, csak annak nem, aki ezt elköveti. Mindezek a módszerek támogatóak is tudnak lenni szakavatott kezekben. Szóval bízzatok meg egy színtanácsadóban és kezdjetek neki ennek a fantasztikus belső utazásnak! Én mondjuk előtte megvizsgálnám hol is végzett ilyen képzést…
2. Szeretem az őszi színeket, így ősz típus vagyok
A nők 80-90 %-a szereti az ősz színeket ( oliva, rozsdabarna, sötét narancs, okkersárga stb.) Valljuk be nagyon szépek is, olyan barátságosak és burkot, melegséget sugároznak.
DE
A nők 7-8 %-a tartozik csak az ősz típusba, így sokak nem tudják hordani ezeket az arcuk közelében. A slussz poén pedig az, ha nagyritkán besétál hozzám egy ősz típus, előfordul, hogy: ő pedig nem szereti a meleg őszi színeket, hanem a hideg színeket szeretné hordani… Hát nem furcsa?
3. A fekete mindenkit slankít, mindenkinek jól áll
A fekete a teljes színek hiánya minden színt kiemel és kontrasztba hoz. Slankít és öltöztet. A tél típusok színe, ezen kívül dekoltált felsőt arannyal az élénk tavasz tudja hordani, mert neki elég nagy a kontrasztértéke. Nyarak ne próbálozzanak vele, mert nagyon leuralja őket, az őszök pedig a barnában pompáznak, míg a fekete öregíti. Így is az emberek majdnem fele sokat nyer a fekete színnel, de érdemes tudatosan használni. Kontrasztokat létrehozni vele, a fekete szoknya, nadrág és kiegészítők pedig mindenkit öltöztetnek. De a címben leírt aranyszabály sajnos nem igaz ebben a formában. Természetesen a fekete a gyász színe és bizonyos szimbólumok is társulhatnak hozzá, színpadi előadások kedvelt színe, ilyenkor persze kivételt kell tenni. Nem történik tragédia, ha egy világos nyár egyszer feketébe bújik, de a napi kedvencek közé nem ajánlanám neki.
4. Ha befestem a hajam más színtípusba kerülök át
A színtípusba születni kell és ez nem változik egy életen át. Emiatt érdemes megismerni, sok pénzt lehet megspórolni, ha az ember nem vesz olyan ruhákat, amik úgysem jók neki… Persze lehetnek különleges esetek, amikor baleset vagy betegség miatt más lesz a bőrszín vagy a haj, de ez nagyon ritka és általában nem lesz csak úgy… Attól, ha valaki befesti a haját vagy lebarnul a bőre még nem fog színtípust váltani, csak mondjuk a színeinek a kontrasztértéke nő meg, emiatt élénkebb vagy világosabb, sötétebb ruhák is jobban mutatnak rajta, mint amilyent általában hord. Azt szoktam mondani, hogy a színtípus olyan, mint a csillagjegy. Ha én nyilasnak születtem, nyilasként is fogok meghalni. Hiába tetszik mondjuk a rák, mert az olyan…., nem leszek olyan, még ha úgy csinálok, akkor sem leszek rák. Érdemes emiatt jobban megismerni a saját színtípusunk tulajdonságait, határait és ennek ismeretében lehet kreatívan öltözködni. Más színeket is be lehet vonni, mint a saját típusunk jellemző színei kiegészítőkben, mintákban, alul deréktól lefelé vagy rétegezéssel és még egy csomó lehetőség van…
5.Vannak menő és kevésbé menő színtípusok és én választhatok közülük: menőt választok
Az is relatív kinek mi a menő. Van aki az élnket csodálja, van akinek a lágy pasztell a nőiesség magasiskolája. A színtípusok kicsit önismereti csoportokként is működnek. Bár még erről mindenki csak finom utalások szintjén beszél, azért meg lehet találni a közös vonást a színcsoportok tagjainak tulajdonságai között. A tél drámai, harsány az ősz burkoló, nőies, a tavasz élénk, pezsgő, a nyár lágy és finom. Akiknek törtek a színei gyakran vágynak élénk színekre és az élénkek pedig néha elbújnának a neutrális színek biztonságába. Ez a kalandozás rendben is van, hiszen nem mindig van kedvünk előtérbe kerülni, néha szükség van a változtatásra. De a ruhatárunk összeállításánál érdemes azokat a színeket beválogatni, amikben a saját önképünket erősítjük és nem az álarcainkat. Hosszú munkával felépített hamis énkép lebontása sokkal hosszabb folyamat és sokba is kerül, mert egyedül nem megy és a terapeuták sem olcsók. Mégis talán az egész öltözködés herce-hurcája arra megy ki, hogy önmagunkat mutassuk meg a világnak. Ha ez valami egész más, akkor rossz az irány. A ruhatárunk mindenképp az életünk, az útunk lenyomata, helyzetünk tükre. Ha így tekintünk rá, akkor támogat, ha nem, akkor valószínűleg hátráltat…
Minden színtípusnak vannak előnyei és nehézségei, akár meleg akár hidegek a színek, törtek vagy élénkek, világosak vagy sötétek a színeink. Érdemes a többi típus problémáit letenni és csak a saját színeinkkel játszani, lehetőségeinket kimaxolni. Mire végére érnénk mindig bejön egy új aspektus, egy új trend ami miatt soha nem lesz unalmas ez a játék! Az aktuális trendekről itt olvashatsz.
Ha szeretnéd, hogy a színtípusodat megállapítsuk, küldj egy üzenetet!
Ha csak olvasgatnál, nézz körül az oldalon, ha írsz válaszolok a facebook oldalamon a kérdésekre.
Ha valakinek hasznos lehet ez a cikk, oszd meg vele kérlek! Köszönöm!
Iratkozz fel a blogkövetőre további stílustippekért, ha tetszett a cikk, látogass el a facebook oldalamra vagy az instagramomra vagy a honlapomon is találsz hasznos infókat! Ezeken találhatsz olyan szetteket, melyek a műhelyemből kerültek ki. Szívesen készítek Neked is a színtípusodnak és az alkattípusodnak megfelelő ruhákat a ruhatáradba.
Tarts velem!
Csók,
Gyöngyi
Forrás: Pinterest