Mostanában talán kevésbé kerül fókuszba a haj, nem kell minden reggel belőtt séróval időre rohanni, talán hiányzik is ez, de felfoghatjuk lehetőségként a hajunk ápolására, hajnövesztésre is. Addig is a már rég megírásra váró cikk második részét olvashatjátok, az előző részt itt nézhetitek át.
Ebben a mini sorozatban sok mindent megtudhatsz a haj jelentéséről, a történetéről, a hozzá kapcsolódó hiedelmekről és a valódi okokról. És a sorozat végén persze kitérek a trendi frizurákra és hajszínekre is. Tarts velem!
A haj, a pszichológia szerint
A hajunk fizikai esztétikumán kívül lelki tartalmakat is közvetít a tudatalatti felé. Sokmindent elárul rólunk annak ellenére, hogy nem vagyunk tudatában. Emiatt a párválasztásban is szerepet játszik. Persze most már nem azok az idők járnak, hogy a haj viseléséről tudhatjuk valakiről a korát, családi állapotát, esetleg anyagi helyzetét is, de még többet, általánosabbat is. Pszichológiai kutatások meglepő eredményeit olvashatjátok:
- Elsősorban a fiatal lányok viselnek hosszú hajat; a fiatalság pedig az egészség képével kapcsolódik össze (Meskó, 2007).
- A haj jellemzői is szerepet játszhatnak a párválasztásban: a női haj eszköz lehet arra, hogy kommunikáljuk hangulatunkat, státuszunkat – vagy akár a partnerhez való viszonyulásunkat. Például a hosszú haj és a vele való játszadozás segítség lehet a flörtölésben; de ha a nő azt szeretné, hogy munkájában komolyan vegyék, a legjobb megoldás, ha a haját összeköti (Pease és Pease, 2002)
- A férfi evolúciósan meghatározott célja az, hogy minél több és egészségesebb utódot tudjon létrehozni. E folyamatban a női haj olyan tényező, mely a férfi számára jelzőértékkel bír a nő egészségi állapotáról – és annak reproduktív képességeiről is (Bereczkei, 2003).
- Egy kutatásban különböző hajstílusokat kellett értékelni; a hosszú és középhosszú hajú nők szignifikánsan nagyobb tetszést arattak a férfi vizsgálati személyek körében, mint a kontyos, valamint a rövid, a rendezetlen vagy az ápolatlan frizurájú hölgyek. Olyannyira erősnek bizonyult a hosszú és középhosszú hajra vonatkozó preferencia, hogy egy kevésbé vonzó arcot is tetszetősebbnek értékeltek, ha hosszú vagy félhosszú hajjal mutatták be (Meskó, 2007).
- A hosszú haj azért is kedveltebb a férfiak körében, mert a haj feromonszállító-elosztó funkciókkal bír. Így ha hosszabb a nő haja, a feromonok is nagyobb felületen érvényesülnek (uo.), e kémiai anyag pedig szintén szerepet játszat a párválasztásban.
- Magasabb ösztrogénszint jellemzi a szőke hajú nőket, így a szőke haj vonzóbb lehet a férfiak számára, mint a barna hajszín. A szőkeség a fiatalságra és termékenységre hívja fel a férfiak figyelmét. Szülés után – a hormonális változások következtében – a haj sötétebb színűvé válik (Pease és Pease, 2002).
- A festett szőke haj természetesen nem feltételez magasabb ösztrogénszintet; a fiatalság mesterségesen felerősített jegyével mégis sikeresen felhívhatja a férfiak figyelmét. A barna hajú nőket intelligensebbnek tartják, mint a szőkéket; a rövid hajhoz pedig a megkérdezett férfi vizsgálati személyek olyan jellemzőket társítottak, mint az őszinteség, gondosság, érzelmesség vagy nőiesség (Bereczkei és Meskó, 2006).
Így már érthető, hogy a szőke haj miért volt már a római férfik által is kedvelt, illetve miért üti fel fejét időről időre a szőke divat. A hajfestés színválasztásánál mindenképp befolyásoló tényező lehet a színtípus, hiszen a bőrünk-szemünk-hajunk színe alapján megállapított színtípusba ezek harmóniájával kerülünk. Egy megváltozttatott hajszín miatt nem lehet átkerülni másik típusba-még akkor sem, ha az jobban tetszik a sajátunknál- mert a rosszul választott hajszín ” leugrik” a fejről, nem harmonizál a mellette levő testrészek színeivel.
Az is fura lehet, ha mondjuk egy fekete hajú hölgy vagy úr amikor őszül, visszafesti az eredeti hajszínre a haját, de mivel a bőr, a szem, a szemöldök, a száj változtatják a színüket, egymással harmóniában, idegenné válik az, ami valaha természetes összhangot adott.
Egyre népszerűbb a természetes őszülés felvállalása, persze lehet festeni, de érdemes jó alaposan átbeszélni az árnyalatot egy szakavatott fodrásszal.
Ha valaki a szőke hajának levágása mellett döntene, eladhatja parókák felvásárlásához. A parókákban alkalmazott valódi magyar haj világos színű (világos barna, sötét szőke, középszőke) puha, enyhén hullámos, jellegzetes a tapintása, gyakran van vöröses árnyalata. Ára rendkívül drága a források szűkössége miatt. Pedig nagyon sok embernek lehet szüksége rá daganatos megbetegedések kezelése alatt.
Budapesten a Copf Fészekben ki lehet próbálni a különböző hajszíneket, ha valaki festetni szeretne.-persze csak karantén után szigorúan!- lehet ez egy csajos program a bakancslistán.
A haj, mint szimbólum
A haj az emberi életerő, a szabadság szimbóluma. A szőr- és hajszálak antennához hasonlóan viselkednek, amelyek felveszik a környezetből felénk áradó erőket. A haj nem más, mint az idegvégződések meghosszabbítása, és a szerepe az, hogy információkat szolgáltasson az agynak a külvilágról, az érzékelés útján.
A frizuránkból következtethetünk az akaratunkra, erőnkre, hatalomra, méltóságra és asszertivitásunkra is. A haj marsikus szimbólum, amely többek között akaratunk, vágyaink kifejezője. A haj régóta az ösztönerő és a szexualitás szimbóluma, a vitalitás és a sikeresség jele.
A frizuránk a lelki tartásunkat tükrözi:
- Egy göndör frizra “szabadságot, szabadosságot” testesít meg, a rendnek ellentmondva, saját útján jár.
- A szép sűrű hajnál az erő, a méltóság és harmónia domináns.
- A hosszú haj érzelmeket adását fejezheti ki.
- A lófarok az akarat önkéntes alárendelését, elköteleződést jelenthet.
- A hajpánttal viselt haj az akaratról való lemondást szimbolizálja.
- A klasszikus kontyból nem lóghat ki tincs sem, merev, szabályozott, vagy szabálykövető, aki szívesen viseli.
- A rövidre vágott hajúak szívesen hoznak döntéseket.
- A társadalmi normáknak elkötelezett emberek a normák által szabályozott frizurákat hordják.
- A művészek hajlamosak az extravagáns hajviseletre.
- A frufru tulajdonosa akaratával képes másokat segíteni úgy, hogy saját akaratát önként korlátozza.
A haj hossza
A hosszú haj a vonzerő analógiája. A hosszú hajú nők jó része haja szexuális vonzerejére is alapoz. A hosszú haj azonban nemcsak figyelemfelkeltő, hanem figyelem elterelő szerepet is játszhat. A hosszú hajhoz ragaszkodók néha pont impozáns hajkoronájukkal próbálnak ellensúlyozni vélt vagy valós gyenge pontjaikat.
A félhosszú frizura kedvelői a hezitálók. Nem dönt hosszú és a rövid között. Esetleg másban is nehezen hozza meg a döntését. vagy mégsem? Általában véve azonban a változatosságot kedvelő nők választják a félhosszú frizurákat.
A rövid haj utalhat komolyságra és/vagy vagányságra. Természetesen a kezelhetőség és a kényelem az elsődleges szempont a választáskor, de a gondosan vágott, stílusosan formázott rövid haj, nagy odafigyelést igényel. Lehet perfekcionista, vagy világos, egyszerű dolgokra törekvő.
A Hair című musical mondanivalója a haj és a szabadságigény közötti kapcsolat. A hippik szabad ellenpólusát katonákszabályozottsága, a rövid haj adja. A hadseregben egyformán levágják az újoncok haját, ezzel szimbolikusan a szabadságukat is megnyirbálják.
A haj színe
A világosabb hajszín naivabb belsőt takar.
A sötétebb hajviselője céltudatosabb, makacsabb.
Festett hajszínek:
Ha valaki átfesteti haját, azzal azt akarja megmutatni, hogy jelenlegi élethelyzetében milyennek szeretné, hogy lássák őt mások. A mesterségesen színezett haj azt mutatja, hogy az ember kompenzálni akar vele valamit. Tehát, ha festve van a haj, az nem az alapszemélyiséget hordozza, hanem azt, amit a festett szín képvisel. Mindenképp olyannak akarja láttatni magát.
Aki egyszínű hajába néhány színes csíkot festet, egy kis változatosságot akar. Más síkokon is megpróbál eleget tenni változatosságra törekvő igényeinek.
A mostani trendek a természetes árnyalatok színeit igyekeznek visszahozni milliónyi technikával, erről az utolsó zárórészben olvashattok.
Remélem tetszett a cikk, ha valamit hasznosnak találtál, nyugodtan oszd meg velem!
Ha kedvet kaptál színtanácsadáshoz, szívesen állok a rendelkezésedre, megbeszéljük amint lehet a személyes találkozót.
Ha valakinek hasznos lehet ez a cikk, oszd meg vele kérlek! Köszönöm!
Ha csak olvasgatnál, nézz körül az oldalon, ha írsz válaszolok a facebook oldalamon a kérdésekre.
Iratkozz fel a blogkövetőre további stílustippekért, ha tetszett a cikk, látogass el a facebook oldalamra vagy az instagramomra vagy a honlapomon is találsz hasznos infókat! Ezeken találhatsz olyan szetteket, melyek a műhelyemből kerültek ki.
Tarts velem!
Csók,
Gyöngyi
Irodalom
Bereczkei, T. és Meskó, N. (2006). Hair length, facial attractiveness, personality attribution: A multiple fitness model of hairdressing. Review of Psychology, 13 (1), 35-42. Elérhető: http://meskonorbert.hu/hu_public.html
Bereczkei, T. (2003). Evolúciós pszichológia. Budapest, Osiris Kiadó
Meskó, N. (2007). Miért csalunk a frizuránkkal? A hajviselet szerepe az arc vonzerejének megítélésében. Természet Világa, 138 (8), 361-364. Elérhető: http://meskonorbert.hu/hu_public.html
Meskó, N. és Bereczkei, T. (2004). Hairstyle as an adaptive means of displaying phenotypic quality. Human Nature, 15 (3), 27-46. Elérhető: http://meskonorbert.hu/hu_public.html
Pease, A. és Pease, B. (2002). Miért hazudik a férfi? Miért sír a nő? Budapest, Park Könyvkiadó
(Szabados Melinda, National Geographic Online)
Forrás: Pukánszky Judit: A haj az evolúciós pszichológia tükrében,
http://hajhosszabbitasolcson.hupont.hu/3/hajhosszabbitas-tortenete#ixzz5YNGdKJ5L
http://hajhosszabbitasolcson.hupont.hu/13/haj-tipusok#ixzz5YNG74KJP
http://hajhosszabbitasolcson.hupont.hu/21/a-haj-mint-szimbolum#ixzz5YNF1PtZl
http://hajhosszabbitasolcson.hupont.hu/21/a-haj-mint-szimbolum,
http://www.diana-oriental-dance.com/blog/157-a-haj-magikus-ereje,
https://harmonet.hu/szepseg-egeszseg/682-a-haj-mint-a-lelek-kertje.html,
http://napiaszonline.hu/szepsegapolas/a_haj_es_ami_mogotte_van_14466/ ,
http://asztrocentrum.hu/tudod-e-hogy-hajad-mit-arul-el-rolad/ ,
Képek forrása:
Borítókép:https://ello.co/monicalazar/post/9n3u698ie0t6b_frkfdvzq
Hair: https://eletlm.hu/hair-a-film-1979/